Fryderyk Chopin i bursztyn, nasze odkrycie...
"Nieznany związek Fryderyka Chopina z bursztynem – wyjątkowe odkrycie"
Historia Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, kryje w sobie wiele tajemnic. Przez lata badacze skupiali się głównie na jego twórczości muzycznej, zdrowiu czy skomplikowanych relacjach osobistych. Jednak ostatnie badania prowadzone przez nas rzucają nowe światło na jeszcze jeden, nieoczywisty aspekt jego życia – fascynację bursztynem.
Po kilku latach poszukiwań w archiwach i analizie listów, uzyskaliśmy potwierdzenie, że co najmniej trzykrotnie po 1845 roku bursztyn i inne produkty spożywcze były dostarczane do Paryża przez hrabiego Zygmunta Krasińskiego i jego żonę Elizę na ręce Delfiny Potockiej – bliskiej przyjaciółki Fryderyka Chopina. Czy to sam Chopin prosił Delfinę o bursztyn? Tego dowiemy się, gdy ujawnione zostaną jeszcze nieznane listy pochodzące z korespondencji pomiędzy hrabiną a kompozytorem.
Na tę chwilę głównym źródłem informacji pozostają istniejące publikacje, takie jak: Korespondencja Fryderyka Chopinaopracowana przez Bronisława Edwarda Sydowa (700 listów) oraz Listy do Delfiny Potockiej autorstwa Zygmunta Krasińskiego (opracowanie Zbigniewa Sudolskiego). Inspiracją do zajęcia się tym tematem były również anglojęzyczne publikacje autorów takich jak David Grimaldi (2006, USA), Michael Moran (2010, Australia) czy Rachel King (2022, Wielka Brytania), którzy przywołują w swoich książkach bliskie związki Fryderyka Chopina z bursztynem.
Największą niespodzianką było odnalezienie listu Chopina z 1847 roku, w którym użył on słów: „on czysty jak bursztyn”. To jedyny znany nam przykład, w którym Chopin porównuje człowieka do bursztynu, co świadczy o jego znajomości specyficznej urody i właściwości tego wyjątkowego kamienia.
Jako twórczyni unikatowej biżuterii w ktorej lancze bursztyn i drewno, postanowiłam nadać nowy wymiar temu odkryciu poprzez stworzenie pastiszu portretu Fryderyka Chopina, wzorowanego na rysunku H. Lechmanna z 1845 roku. W mojej wersji Chopin trzyma w dłoni bryłę bursztynu – symbol jego fascynacji i związków z tym surowcem.
Ten niezwykły rysunek został po raz pierwszy zaprezentowany na tegorocznych targach Amberif w Gdańsku oraz na wystawie Echo Bursztynu w nowej siedzibie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Celem naszej pracy jest nie tylko przypomnienie o tej nieoczywistej fascynacji Chopina bursztynem, ale również zaproszenie do dalszych badań i polemik.
Szukamy osób zainteresowanych współpracą oraz rozpropagowaniem nowego, wyjątkowego wizerunku Fryderyka Chopina z bursztynem. Wierzymy, że to odkrycie wzbogaca zarówno wiedzę o kompozytorze, jak i o roli bursztynu w kulturze XIX wieku.
Zapraszam do kontaktu i dalszej dyskusji!
Marta Włodarska Zbigniew Włodarski
Amberwood