Every piece of amber has its own story. This story is Amberwood.
Kiedy poznamy gatunek drzewa bursztnodajnego? Czy będzie nazwany Amberwood?
W pojedynczych ręcznie wykonanych egzemplarzach biżuterii łączę naturalny bursztyn bałtycki z rożnymi gatunkami drewna srebrem, lnem, skórą, piórami. Chce pokazać wewnętrzne piękno tych organicznych materiałów. Jestem zafascynowana pojemną pamięcią żywicy- zastygłą historią życia. Amberwood – źródło bursztynowej żywicy, która ma ponad 40 mln lat, jest bazą moich wszystkich kolekcji biżuterii.
Projektuje i wykonuję kolekcje zarówno dla sklepów jak i dla klientów indywidualnych w Europie jak i na świecie. Moje prace znajdują się w kilku europejskich muzeach oraz w prywatnych kolekcjach biżuterii oraz w kilku publikacjach książkowych.
Jestem pomysłodawczynią, designerem i właścicielką marki Amberwood, absolwentką Akademii sztuk Pięknych w Katowicach. Prywatnie moje pasje to moda, prosty design, natura i dobre jedzenie. Jestem aktywną i kreatywną podróżniczką.
Zapraszam do odkrywania naturalnego piękna biżuterii Amberwood!
Marta Włodarska
Szerzej o Amberwood
Firma działa od 2010 roku. Wspólnie z zespołem, któremu przekazałam moją wiedzę wykonujemy biżuterię. Bardzo szeroka oferta którą przygotowałam skierowana jest do klientów indywidualnych oraz sklepów i galerii, tych miejsc gdzie polski bursztyn jest modny i gdzie klienci szukają biżuterii wyjątkowej o nowoczesnym wzornictwie.
W ciągu kilku lat zdobyłam uznanie i zaufanie największych polskich firm jubilerskich z którymi współpracuję.m.in. W.Kruk i Yes. Kolekcję Amberwood sygnowaną moim nazwiskiem można obecnie zobaczyć w salonach W.Kruk w całej Polsce. Oprócz tego wykonuje indywidualne realizacje na zamówienie dla prywatnych klientów i instytucji.
Brałam udział w wielu konkursach i wystawach biżuterii. Otrzymałam Wyróżnienie w konkursie Amberif Design Award w Gdańsku. Miałam wystawy indywidualne w Galerii Yes w Poznaniu oraz galerii Abonda w Warszawie. Moje prace znajdują się w polskich muzeach, niemieckim muzeum bursztynu w Ribnitz Damgarten oraz prywatnych kolekcjach biżuterii.
Od 4 lat jestem członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Pani Profesor Barbara Kosmowska Ceranowicz, najwybitniejsza polska badaczka bursztynu, określiła mnie prekursorką najmłodszego pokolenia bursztynników, w kilku jej publikacjach zostały opisane moje osiągnięcia.
Najtrudniejsza dotychczas zrealizowana przez mnie praca to odtworzenie naszyjnika z wielu kul bursztynowych o szlifie fasetowym według historycznego zdjęcia Naszyjnika Księżnej Sybilli z 1610 roku, realizacja dla Muzeum Piastów Sląskich w Brzegu obecnie znajduję się na ekspozycji w Muzeum Bursztynu w Krakowie.
Bursztyn pozyskuję od zaprzyjaźnionych dostawców. Dużo czasu poświęcam na wyszukiwanie rzadko spotykanych odmian bryłek bursztynu np. białego, niebieskiego lub jarzębatego.
Mam szczęście pracować z surowym naturalnym bursztynem, jaki rzadko dociera do odbiorcy. Tworząc biżuterię Amberwood zostawiam naturalny kształt i korę pojedynczej unikatowej bryłki. Moją osobistą misją jest popularyzacja bursztynu, polskiego kulturowego skarbu oraz pokazanie naturalnego piękna i zastygłej w nim historii życia sprzed milionów lat.
Marta Włodarska